A sportszülői családi minta, a sportági indíttatás döntő jelentőségi. Nem kevésbé a fiatal sportoló egyesületi képzése, fejlődése. A szülő sokat segíthet gyermekének ebben, de károkat is okozhat. A gyermek felé irányuló túlzott elvárás, a teljesítménykényszer komoly lelki sérüléseket, gyakorta személyiségzavart okozhat. A szülő nem is gondol erre, feltételezhető módon jót akar. Amikor viszont nem jön össze a gyermek várt eredménye, a sportkarrierje más irányt mutat, a szülő ezt a saját kudarcának tartja. Javasoljuk, hogy sarkalatos eseményekkor, de akár konfliktusmegelőző célzattal is keressen minket a szülő.
SZÜLŐKNEK AJÁNLOTT SZEMÉLYISÉGVIZSGÁLATOK :
- BFQ - (Big Five kérdőív): A személyiség mérésére kidolgozott átfogó önjellemző kérdőív, melynek alapját a személyiségkutatások eredményeként kibontakozó ötfaktoros személyiségmodell alkotja. A 132 tételből álló mérőeszköz a top-vezető alapvető érzelmi, interperszonális és motivációs jellegzetességeit méri és mutatja.
A vizsgálat dimenziói, területei a következők:
- energia,
- barátságosság,
- lelkiismeretesség,
- érzelmi stabilitás
- nyitottság
- EPQ- (Eysenck Personality Questionnaire) A teszt a személyiségtesztek sorába tartozik, négy különböző dimenzió szempontjából jellemzi az egyént, melyek a következők:
- pszichoticizmus
- extroverzió
- neuroticizmus vagy emocionális labilitás
- konformizmus.
- CPI - (California Psychological Inventory) Kezdetben az amerikai hadsereg katonáinál, kiképzőinél és tábornokainál kezdték el használni. Az USA és Nyugat-Európa pszichológusai, sportpszichológusai közel 50 éve használják ezt a diagnosztizáló módszert. A teszt segítségével a pszichológus általános képet kap az egyén személyiségének 4 fő személyiség dimenziójáról:
- teljesítménymotiváció
- a személyes érdeklődés irányultsága
- kiegyensúlyozottság - interperszonális hatékonyság
- szocializáltság - felelősségérzet